KOMÍNY PRO NÍZKOENERGETICKÉ A PASIVNÍ DOMY

V nízkoenergetických stavbách je možné instalovat jak zděný, tak nerezový komín, který může být provedený stejně, jako u klasických domů.

“Problém” nastává u pasivních domů, ve kterých se provádí test vzduchotěsnosti obálky domu – tzv. Blower-door test. V takovém domě by bylo chybou instalovat zděný komín s klasickou izolací z minerální vaty, která se musí větrat a který by tímto způsoboval úniky. Řešení ovšem naštěstí není nikterak složité, jelikož existují i zděné komíny, které v sobě mají izolaci, jenž je již součástí každého bloku komínové sestavy. Tato izolace se větrat nemusí, takže je komín možné použít.

Nerezové komínové systémy je ovšem taktéž možné do těchto staveb bez problémů použít.

V nízkoenergetických stavbách je možné instalovat jak zděný, tak nerezový komín, který může být provedený stejně, jako u klasických domů.

20190529_143854.jpg

NA CO SI DÁT POZOR

Velký důraz je třeba klást určitě na prostupy zdmi a stropy – zejména pokud se jedná o spalné konstrukce – například u dřevostaveb.

 

Dále je velice důležité věnovat pozornost dostatečné účinné výšce, která u klasických komínů je 5 m od zaústění kouřovodu.

U jednopatrových domů je většinou nemožné tohoto dosáhnout. Řešením je poté přímý kouřovod s funkcí komína, což je komínový systém, který je umístěný přímo nad hrdlem krbu, krbových kamen nebo jiného spotřebiče, na což se tento požadavek normy nevztahuje.

WhatsApp Image 2020-11-25 at 10.07.10.jp

Každá stavba je jiná. Liší se samozřejmě i jednotlivé provedení spalinových cest.

 

Neváhejte se na nás obrátit, abychom společně našli to nejlepší řešení pro Váš dům.